Herb Gminy Chrząstowice

Gigantyczna kroszonka powstaje w gminie Chrząstowice

W Chrząstowicach stanie wielka kroszonka. Wójt Gminy Chrząstowice podpisał w tej sprawie porozumienie z dyrektorem Muzeum Wsi Opolskiej. Otrzymaliśmy gigantyczne jajo, zakupiliśmy farby i pędzle, a twórczynie ludowe z terenu gminy Chrząstowice dopełnią dzieła i ozdobią je opolskim wzorem. Prace przy naszej kroszonce już trwają. Dziękujemy strażakom z OSP Dębie za udostępnienie miejsca do malowania jajka.

Uroczyste ustawienie kroszonki na zielonym skwerze przy przejeździe kolejowym w Chrząstowicach planowane jest na dzień 27 marca 2021 r. o godz. 15.00. WYDARZENIE ODBĘDZIE SIĘ BEZ UDZIAŁU PUBLICZNOŚCI.

Warto wspomnieć, że kroszonka i wzór opolski trafiły na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, a marzeniem twórców ludowych (i nie tylko) jest to, aby kroszonka została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Makiety jaj z żywicy poliuretanowej o wysokości ok. 220 cm i wadze ok. 50 kg, które można od jakiegoś czasu podziwiać na terenie województwa opolskiego, wykonuje nasza lokalna firma - producent figur ogrodowych Era s. c. z Dębskiej Kuźni.

 

 

 

×

Zapisz się do Newslettera