Będą kontenery na papier
W marcu br. zwróciliśmy się do Państwa z prośbą o wyrażenie opinii w sprawie sposobu segregowania papieru na terenie nieruchomości - w workach czy w pojemnikach. Po zebraniu Państwa sugestii w różnych kwestiach dot. funkcjonującego systemu gospodarowania odpadami w naszej gminie, chcielibyśmy odnieść się do nich.
Większość z Państwa opowiedziała się za gromadzeniem papieru i tektury w pojemnikach, wobec czego urząd gminy podejmie działania mające na celu wyposażenie nieruchomości położonych na terenie gminy w pojemniki o pojemności 120 l w kolorze niebieskim, przeznaczonych do gromadzenia tej frakcji odpadu.
Niemieszczące się w pojemniku papier i tektura mogą być przez mieszkańców gromadzone dodatkowo w workach i wystawione do odbioru przed posesjami w dniach odbioru odpadu, zgodnie z harmonogramem.
Do papieru, który należy wyselekcjonować z odpadów zmieszanych odpadów komunalnych należą:
- opakowania z papieru, kartonu i tektury,
- gazety, czasopisma, prospekty, katalogi, ulotki, plakaty,
- zużyte zeszyty, zniszczone książki, papier biurowy, papier szkolny, papier pakowy,
- ścinki drukarskie,
- torebki i worki papierowe,
W pojemniku gromadzimy wszystko, co jest papierowe i tekturowe oraz czyste i suche. Nie wrzucamy zatłuszczonego papieru czy tektury, chusteczek higienicznych i ręczników papierowych, kartonów po sokach i innych napojach.
Szczegółowa rozpiska, jak segregować śmieci dostępna jest w urzędzie gminy Chrząstowice, zamieszczona była w „Informatorze Gminy Chrząstowice (nr 2/2020). Można ją też pobrać ze strony internetowej www.chrzastowice.pl (menu górne „Środowisko i rolnictwo” - "Jak segregować śmieci"). Tam znajduje się również harmonogram wywozu odpadów. Zachęcamy do odpowiedniego segregowania śmieci a także, np. w przypadku plastikowych butelek – do ich zgniatania.
Zwiększenie częstotliwości odbioru odpadów (papieru, szkła, plastiku) wiąże się nieodzownie ze wzrostem kosztów, które musiałyby zostać wkalkulowane do stawki opłaty uiszczanej przez mieszkańców. System gospodarowania odpadami zgodnie z przepisami prawa musi się bilansować.
Dostępność do PSZOKu w godzinach:
- poniedziałek – 11:00 – 13:00;
- środa – 15:00 – 17:00,
uznajemy za rozwiązanie optymalne. Punkt jest obsługiwany przez pracowników urzędu, co nie generuje dodatkowych kosztów systemu. Dostępność PSZOK w soboty wiąże się z zatrudnieniem obsługi i wzrostem kosztów. O ewentualnych zmianach w funkcjonowaniu punktu informujemy na bieżąco na gminnym facebooku oraz stronie internetowej.
Przypominamy, że dwa razy w roku (w marcu i we wrześniu) przeprowadzana jest zbiórka odpadów wielkogabarytowych.
Problem składowania bioodpadów w trakcie sezonu „ogródkowego” powinien być rozwiązywany głównie na terenie nieruchomości w przydomowym kompostowniku, bądź w pojemniku w kolorze brązowym.
Niezasadne wydaje się wprowadzenie dodatkowej zbiórki szkła i złomu, które nieodpłatnie można przekazać do PSZOKu. Powyższe rozwiązanie jest znacznie tańsze, aniżeli wprowadzanie nowych tras firmy wywozowej.
Daria Pawlak
Zastępca Wójta Gminy Chrząstowice
Informacja ukazała się w kwartalniku "Informator Gminy Chrząstowice" (nr 1/2021).