TRASA 2 – WOKÓŁ GMINY CHRZĄSTOWICE
MAPA TRASY: https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=1Hdk74FMVSF3lgdHyXgHpmT3uxhzUIDw&usp=sharing
Mapy w formacie gpx do pobrania do nawigacji na telefon: Wokół gminy.zip (14,61KB)
Do poprawnego odczytania map należy zainstalować aplikację do nawigacji rowerowej (do pobrania w GooglePlay i AppStore)
CHARAKTERYSTYKA TRASY
Rodzaj trasy: łatwa, turystyczna
Długość trasy: 37,9 km
Czas przejazdu: 3,0 – 3,5 h
Drogi asfalt/bruk: 20,5 km
Drogi gruntowe:17,4 km
Suma podjazdów:507 m
Suma zjazdów:507 m
Najwyższy punkt:218 m n.p.m.
Najniższy punkt:147 m n.p.m.
Łatwa i niezbyt długa trasa doskonała na niedzielną wycieczkę rodzinną. Na trasie odwiedzimy wszystkie najważniejsze atrakcje Gminy Chrząstowice i każdą z należących do niej wiosek. Oprócz zwiedzania pięknych i zacisznych miejscowości, podczas wycieczki czeka nas także kilka przyjemnych odcinków leśnych. Przejedziemy przez Lasy Grudzickie, a potem przez Lasy Stobrawsko-Turawskie. Odwiedzimy także niezwykły rezerwat przyrody Srebrne Źródła. Jeśli na wycieczkę wybieracie się z dziećmi, koniecznie wybierzcie alternatywny wariant trasy przez lodziarnię „Gustoria” z położonym przy niej niezwykłym Parkiem Bajek.
CIEKAWE MIEJSCA NA TRASIE
CHRZĄSTOWICE
Wieś położona w sąsiedztwie Opola, w której znajduje się siedziba gminy. Pierwsze wzmianki o Chrząstowicach pochodzą z aktu fundacyjnego księcia Bolesława I Opolskiego wydanego w 1295 roku. Jej pierwsza nazwa Chansto pochodzi prawdopodobnie od imienia jej ówczesnego właściciela. W XVI w. była to już prężna osada, w której istniała szkoła katolicka, karczma, dwie kuźnie i trzy gospody. W 1858 roku przez wieś poprowadzono linię kolejową z Tarnowskich Gór do Opola, co przyczyniło do jej dalszego rozwoju. W Chrząstowicach warto zobaczyć neogotycki kościół Niepokalanego Poczęcia NMP z 1896 roku oraz plebanię z tego samego okresu, kilka domów z końca XIX w., a także kilka zabytkowych kapliczek. W centrum wioski znajduje się chętnie odwiedzana Restauracja i Bar u Dudy, gdzie oprócz obiadów i przekąsek możemy spróbować smacznych lodów. Na obrzeżach Chrząstowic warto też odwiedzić Hotel Tenis, z krytymi i otwartymi kortami tenisowymi, spa oraz niewielkim basenem.
OBSZAR NATURA 2000, ŁĄKI WOKÓŁ CHRZĄSTOWIC
Łąki wokół Chrząstowic ciągną się na rozległym terenie wzdłuż drogi krajowej 46. Łączna powierzchnia chronionego obszaru to 795 ha. Utworzono go dla ochrony siedlisk chronionych gatunków motyli: czerwończyka nieparka, modraszka nausitousa i modraszka telejusa. Przepływająca przez łąki rzeka Chrząstawa / Jemielnica wzbogaca miejscową faunę o zwierzęta związane ze środowiskiem wodnym. Można tu często spotkać liczne owady, a także żaby trawne, jeziorowe oraz rzekotki drzewne. Występuje tu również wiele ciekawych gatunków flory. Krajobraz upiększają kwitnące kwiaty polne i zioła, a pomiędzy łąkami występują malownicze kępy olch i brzóz.
SUCHY BÓR
Wioska powstała jako kolonia fryderycjańska w 1773 r. na skutek dekretu króla Prus Fryderyka II o zasiedlaniu ziem śląskich ludnością pruską. Nadano jej nazwę Derschau od nazwiska ówczesnego ministra poczty pruskiej. Miejscowi nazywali ją Drze Heide, czyli Suchy Bór, ponieważ pod jej budowę wykarczowano spory fragment lasu. Mimo wycinki drzew wieś wciąż otoczona jest gęstym borem o bardzo korzystnym mikroklimacie. Dzięki niemu w latach 1906-1907 na obrzeżach Suchego Boru powstał ośrodek wczasowy dla dzieci ze schorzeniami dróg oddechowych. Ośrodek działał prężnie jeszcze w latach 60-tych XX w. Niestety później go zlikwidowano, a w 2020 roku zburzono pozostałości zdewastowanych zabudowań. W Suchym Borze popularną restaurację „Borowianka” ze smaczną kuchnią śląską. Na skraju wioski znajduje się punkt „park & ride”, gdzie można zaparkować samochód i wyruszyć na rowerową eksplorację okolic. W najbliższym sąsiedztwie wioski położone są chronione obszary Lasów Stobrawsko-Turawskich oraz łąk wokół Chrząstowic.
(alternatywna trasa Opole – Chrząstowice wzdłuż drogi krajowej 46)
Pierwsze wzmianki o Lędzinach pochodzą z 1295 roku. Wieś nazywała się wtedy Ledzynicze. W dokumentach z lat 1566-1567 występuje pod nazwą Lendyn. Większa część miejscowości została zatopiona pod staw rybny – Wielki Staw Kalicha. Ostał się tylko niewielki folwark, należący do opolskiego dworu. W XIX w. Lędziny były ostatnią kolonią fryderycjańską pod Opolem. W centrum wioski stoi zabytkowy kościół Matki Bożej Wspomożenia Wiernych zbudowany w 1854 roku, z którym związana jest ciekawa legenda. Podczas klęski suszy mieszkańcy pobliskich Gosławic przybyli do kościoła modlić się o poprawę pogody. Ich modły zostały błyskawicznie wysłuchane, bo deszcz lunął już podczas ich drogi powrotnej do domu. Na pamiątkę tego wydarzenia co roku odbywa się pielgrzymka mieszkańców Gosławic i Kolonii Gosławickiej do lędzińskiego kościółka.
W Lędzinach, naprzeciw kościoła znajduje się popularna restauracja z kuchnią włoską – „Casa Milano”.
LĘDZINY-ZBICKO, ALEJA DĘBÓW
Aleja pomnikowych dębów ciągnie się przy polnej drodze wzdłuż Chrząstawy / Jemielnicy pomiędzy Lędzinami a Zbickiem. Tworzy ją 28 dębów szypułkowych rosnących w otoczeniu lip drobnolistnych, olsz czarnych, krzewów śliwy, tarniny, leszczyny oraz głogu dwuszyjkowego. Wszystkie dęby mają ponad 200 lat i ponad 250 cm obwodu, a najstarszy z nich liczy sobie ok. 300 lat i ma aż 443 cm obwodu.
DAWNY STAW KALICHA
Na terenie łąk pomiędzy Opolem, Zawadą a Lędzinami znajdował się kiedyś staw wielkości połowy Jeziora Turawskiego. Powstał prawdopodobnie w XVI w. i istniał do ok. 1880 r. Był wtedy największym górnośląskim stawem. Pod koniec XIX w., gdy rolnictwo wypierało rybołówstwo, podzielono staw na trzy części. Dwa mniejsze nazwano Adam i Ewa. Niedługo później zasypano obydwa, przekształcając teren w pola uprawne.
LASY STOBRAWSKO-TURAWSKIE
Obszar chronionego krajobrazu znajdujący się w centralnej i zachodniej części województwa opolskiego, na terenie gmin Popielów, Murów, Łubniany, Turawa, Chrząstowice i Ozimek. Zróżnicowane lasy są pozostałością Puszczy Śląskiej. Znajdziemy w nich siedliska boru mieszanego, wilgotnego i świeżego. Pośród dominujących drzewostanów sosnowych znajdują się również fragmenty lasów liściastych porośnięte dębami, bukami, brzozami i olchami. Na całym obszarze występują liczne cieki wodne, podmokłe bagna, starorzecza, a także moreny polodowcowe i wydmy.
NIWKI
Malowniczo położona pośrodku Lasów Stobrawsko-Turawskich miejscowość, znana chyba każdemu rowerzyście z Opola ze względu na popularny szlak rowerowy nad Jezioro Turawskie. Niwki powstały w 1770 roku jako kolonia fryderycjańska. Nazwano je wówczas Tempelhof od nazwiska miejscowego leśniczego Templera. Miejscowość rozsławił urodzony tutaj Joachim Halupczok, mistrz świata w kolarstwie z 1989 r., wielokrotny uczestnik Wyścigu Pokoju. Jego pomnik stoi nieopodal głównego skrzyżowania, przy ośrodku Regionalnego Centrum Rozwoju Edukacji. Przy głównym skrzyżowaniu znajduje się też popularny wśród rowerzystów Bar u Marcina, a nieco dalej przy ul. Wiejskiej urocze gospodarstwo turystyczne Le Niwki, w którym można się zatrzymać na nocleg.
DĘBSKA KUŹNIA
Jedna z największych miejscowości gminy Chrząstowice położona przy drodze krajowej nr 46. Pierwsze wzmianki o Dębskiej Kuźni z 1531 r. wspominają o niewielkim osiedlu hutniczym niedaleko Dębia. W 1783 r. istniejący we wsi młyn wodny przebudowano na piec do fryzowania i w ten sposób powstała tu filia huty w Ozimku. W miejscowości istniały wtedy dwie cegielnie i odlewnia żeliwa. W Dębskiej Kuźni warto odwiedzić kameralny i pięknie ukwiecony Park Beiera obok kościoła oraz niezwykłą lodziarnię „Gustoria” z pysznymi lodami domowego wyrobu. Tuż obok znajduje się piękny Park Bajek – niezwykła atrakcja, w której przenieść się można w kolorowy świat fantazji. Nie brakuje tu również infrastruktury turystycznej, jak Agroturystyka „Nad Rzeką”, Gościniec Stara Kuźnia czy Zajazd Pod Niedźwiedziem. W tych dwóch ostatnich oprócz miejsc noclegowych znajdziemy również restauracje ze smaczną kuchnią.
WZGÓRZE KAMIONKA
(alternatywny wariant trasy)
Niewielkie wzniesienie położone pomiędzy Chrząstowicami, Dębską Kuźnią i Dębiem. To teren dawnego wysypiska śmieci, który przekształcono w niewielki park obsadzony licznymi gatunkami krzewów. Wytyczono tu ścieżki przyrodniczo-dydaktyczne z tablicami opisującymi rosnącą tu roślinność. Wzgórze położone jest nieopodal trasy głównej wycieczki. Dojazd na wzgórze prowadzi polną drogą biegnącą w bok szosy Dębie – Dębska Kuźnia.
REZERWAT „SREBRNE ŹRÓDŁA”
Rezerwat znajduje się w Lasach Stobrawsko-Turawskich, przy żółtym szlaku rowerowym z Dębskiej Kuźni do Nowej Schodni. W środku lasu tryska tu źródło wody porośnięte wokół wieloma chronionymi gatunkami roślin. Można tu również spotkać rzadki w Polsce gatunek ważki – szklarnika leśnego. Według lokalnych legend Srebrne Źródła to miejsce magiczne, w którym zawsze w południe, nawet przy bezwietrznej pogodzie szumią głośno drzewa, a czasem nawet odłamują się konary. Podobno hałasują tak szukające się dusze kochanków, dla których było to miejsce potajemnych spotkań. Według innych legend to duchy kupców i podróżników napadanych i często zabijanych w okolicznych lasach.
DANIEC
Pierwsze wzmianki o Dańcu pochodzą z 1297 r. Nosił on wtedy nazwę Mokrodaniecz dla odróżnienia od Suchego Dańca znajdującego się w okręgu strzeleckim. We wsi przez całe stulecia działały dwa młyny, z których jeden zachował się do dziś. Jest widoczny z drogi wylotowej do Ozimka. W Dańcu warto odwiedzić Regionalną Izbę Śląską im. Konrada Mientusa z ciekawymi eksponatami z życia codziennego wsi (zwiedzanie po wcześniejszym umówieniu – tel. 692 368 769 lub 77 / 421 92 08) oraz zobaczyć kościół św. Józefa, kapliczkę-dzwonnicę oraz kapliczkę kozacką.
DĘBIE
Najstarsza wieś w gminie Chrząstowice. Na pieczęci kościelnej widnieje 1070 rok jako data powstania pierwszego kościoła we wsi. Wedle legendy w dawnych czasach, w okolicach Dębia Matka Boska uratowała chłopa, który ugrzązł w bagnie. Od tamtej pory, przez całe stulecia wioska była jednym z najważniejszych miejsc kultu maryjnego na Śląsku Opolskim. Obecny kościół Narodzenia NMP jest najważniejszym zabytkiem miejscowości. Zbudowano go w stylu neobarokowym w latach 1909 – 1910, w miejscu poprzedniej, murowanej świątyni z 1618 roku, która spłonęła w pożarze. Otoczony jest on kamiennym murem ze stacjami drogi krzyżowej, w obrębie którego rośnie kilka starych drzew upiększających otoczenie świątyni. Przy kościele stoi zabytkowy budynek parafii. Nieopodal przy głównej ulicy biegnącej w kierunku Falmirowic stoi kilkukondygnacyjny budynek dawnego młyna, przy którym urządzono zielony skwer z ławeczkami. Widać z niego stary, ceglany tunel pod drogą, którym przepływa jedna z odnóg potoku napędzającego dawniej koło młyńskie. Na obrzeżach wioski, przy pomnikowej Alei Dębowej stoją dawne zabudowania nadleśnictwa, które po remoncie są obecnie prywatną rezydencją (alternatywny wariant trasy).
FALMIROWICE, DAWNY KAMIENIOŁOM BAZALTU – FALMIROWICKIE KAMIONKI
Dawniej w miejscu tym wydobywano tłuczeń bazaltowy do budowy dróg i domów. Do najazdu szwedzkiego obok kamieniołomu stał zamek, z którego nie zachowały się żadne pozostałości. Położony w lesie teren jest mocno pagórkowaty i doskonale nadaje się do treningu terenowej jazdy na rowerze. W środku znajduje się niewielki staw, a obok polana z leśniczówką. Wokół stawu rosną ciekawe gatunki roślin jak: wawrzynek wilczełyko, bluszcz pospolity, konwalia majowa, przylaszczka pospolita i kruszyna pospolita. Kamieniołom jest miejscem rozrodu licznych gatunków płazów: traszki zwyczajnej, żaby trawnej, ropuchy szarej i ropuchy zielonej. Występuje tu również kilka gatunków ptaków lęgowych jak zimorodki, dzięcioły zielone i puszczyki.
DĄBROWICE
(alternatywny wariant trasy)
Wieś położona na południowo-zachodnim krańcu gminy Chrząstowice, o której pierwsze wzmianki pojawiły się w 1297 roku, w akcie założycielskim parafii w pobliskiej Raszowej. Dziś Dąbrowice to wieś rolnicza. W jej centrum warto zwrócić uwagę na zabytkową kapliczkę-dzwonnicę z połowy XVIII wieku oraz na kilka starych domów wiejskich z połowy XX wieku. Pomiędzy Dąbrowicami a Dębiem znajduje się piękna Aleja Dębowa pełna drzew – pomników przyrody. W wiosce warto również skorzystać z noclegów w kameralnej „Agroturystyce Skrzypczyk”.
CHRZĄSTOWICE, KRZYŻ SZWEDZKI
(alternatywny skrót Falmirowice – Chrząstowice)
W połowie drogi łączącej Chrząstowice z Dębiem, przy mostku nad rzeką Sucha stoi krzyż zwany „szwedzkim”. Postawiono go w 1936 r. na pamiątkę żołnierzy szwedzkich przebywających oraz poległych na okolicznych ziemiach podczas wojny trzydziestoletniej. Prawdopodobnie zostali oni pochowani w pobliskim lasku.
SKRÓCONY PRZEBIEG TRASY
CHRZĄSTOWICE • SUCHY BÓR • LĘDZINY (ul. Dworcowa – ul. Szkolna – Aleja Dębów) • most na Chrząstawie / Jemielnicy • Lasy Stobrawsko-Turawskie • żółty szlak rowerowy • NIWKI • żółty szlak rowerowy • DĘBSKA KUŹNIA (ul. Niwecka – ul. Wiejska – ul. Kolonia – ul. Leśna) • czarny szlak rowerowy • Lasy Stobrawsko-Turawskie • rezerwat „Srebrne Źródła” • żółty szlak rowerowy • DANIEC • żółty szlak rowerowy • DĘBIE • FALMIROWICE-KAMIONKA • żółty szlak rowerowy • Lasy Grudzickie • SUCHY BÓR • CHRZĄSTOWICE
SZCZEGÓŁOWY PRZEBIEG TRASY
0,0 km • Chrząstowice - Niwki
Długość odcinka – 12,9 km.
Wycieczkę rozpoczynamy w Chrząstowicach na skwerze nieopodal Restauracji i Baru u Dudy. Wyjeżdżamy z wioski w kierunku Suchego Boru. Przejeżdżamy most na Chrząstawie / Jemielnicy, a 500 m dalej most na Swornicy i skręcamy w lewo, przecinając przejazd kolejowy. Pustą zazwyczaj, asfaltową drogą jedziemy do Suchego Boru, gdzie za przedszkolem dojeżdżamy do głównej ulicy i skręcamy w prawo. Po chwili mijamy ośrodek szkoleniowo-wypoczynkowy, a za nimi popularną restaurację „Borowianka” i kierujemy się do Lędzin. Tu dojeżdżamy do skrzyżowania z ruchliwą drogą krajową 46 przy restauracji „Casa Milano” i przecinamy je ostrożnie prosto. Za Lędzinami dojeżdżamy do mostku na Chrząstawie / Jemielnicy, skręcamy przed nim w lewo i jedziemy piękną, pomnikową Aleją Dębów. Na jej końcu skręcamy w prawo i dojeżdżamy do kolejnego, leśnego mostku na Chrząstawie / Jemielnicy, gdzie skręcamy w prawo, wjeżdżając w głąb Lasów Stobrawsko-Turawskich i poruszając się dalej czerwonym szlakiem turystycznym prowadzącym nad Jeziora Turawskie. Półtora kilometra dalej z prawej strony dołącza do nas żółty szlak rowerowy. Jadąc dalej prosto, docieramy do Niwek. Jedziemy do głównego skrzyżowania, mijając po drodze gospodarstwo agroturystyczne „Le Niwki”. Zanim udamy się w dalszą drogę, warto odpocząć chwilę w popularnym wśród opolskich rowerzystów Barze u Marcina przy głównym skrzyżowaniu.
12,9 km • Niwki - Daniec
Długość odcinka – 13,0 km.
W Niwkach na głównym skrzyżowaniu jedziemy prosto żółtym szlakiem rowerowym. Sto metrów dalej mijamy pomnik słynnego kolarza – Joachima Halupczoka. Za wioską wjeżdżamy do lasu i 500 m dalej skręcamy w prawo. Po kolejnym kilometrze skręcamy zgodnie z żółtym szlakiem łagodnie w prawo i docieramy do skrzyżowania z asfaltową szosą Niwki – Dębska Kuźnia, gdzie skręcamy w lewo. Półtora kilometra dalej wjeżdżamy do Dębskiej Kuźni i po chwili przecinamy ostrożnie prosto ruchliwą drogę krajową 46. Za przejazdem kolejowym dojeżdżamy do szkoły, za którą skręcamy ostro w lewo, a 300 m dalej w prawo, w ul. Kolonia. Od tej pory jedziemy czarnym szlakiem rowerowym aż do rezerwatu „Srebrne Źródła”, który znajduje się 1,5 km w głąb lasu za Dębską Kuźnią. Z rezerwatu wracamy 300 m tą samą drogą i na rozwidleniu szlaków jedziemy prosto żółtym szlakiem rowerowym, który towarzyszył nam będzie niemal do końca wycieczki. Dwieście metrów dalej skręcamy na rozwidleniu w lewo i po chwili wyjeżdżamy z lasu na malownicze łąki. Za dwoma zakrętami nasza droga przecina rzekę Chrząstawę / Jemielnicę i znów wpada do lasu. Po chwili dojeżdżamy do asfaltowej szosy, na której skręcamy w lewo i jedziemy niecałe 3 km do centrum Dańca. Tutaj warto zatrzymać się na chwilę, by odwiedzić lokalne muzeum – Izbę Śląską im. Konrada Mientusa (zwiedzanie po wcześniejszym umówieniu – tel. 692 368 769 lub 77 / 421 92 08). Odcinek Dębska Kuźnia – Daniec możemy też pokonać alternatywną trasą przez lodziarnię „Gustoria” i Park Bajek na obrzeżach Dębskiej Kuźni – opis poniżej. Z trasy tej możemy też dojechać na Wzgórze Kamionka ze ścieżkami przyrodniczo-dydaktycznymi.
25,9 km • Daniec - Chrząstowice
Długość odcinka – 12,0 km.
W Dańcu na skrzyżowaniu przy kościele skręcamy ostro w prawo, zgodnie z żółtym szlakiem rowerowym. Półtora kilometra za wioską docieramy do skrzyżowania z polną drogą przy charakterystycznym krzyżu i skręcamy w prawo. Szeroką i malowniczą drogą szutrową jedziemy pośród pól, łąk i pastwisk do Dębia. Po drodze możemy skorzystać z alternatywnych tras prowadzących przez Dąbrowice lub aleję dębową na obrzeżach Dębia. Jadąc trasą główną, gdy dotrzemy do Dębia, skręcamy w lewo i przejeżdżamy przez wioskę główną drogą. W centrum mijamy neobarokowy kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny, a kawałek za nim budynek dawnego młyna z malowniczo zagospodarowanym skwerem obok. Gdy skończą się zabudowania, trzymamy się żółtego szlaku rowerowego i za mostem na Chrząstawie / Jemielnicy skręcamy łagodnie w prawo, w polną drogę. Dojeżdżamy do lasu, skręcamy w prawo i po chwili mijamy leśniczówkę oraz dawny kamieniołom bazaltu. Tu możemy skorzystać z alternatywnego skrótu do Chrząstowic (opis poniżej). Za polaną przy kamieniołomie nasza trasa główna zakręca w lewo. Po chwili mijamy wiatę turystyczną, za którą skręcamy w prawo i jedziemy przez Lasy Grudzickie w stronę Suchego Boru. Na początku wioski, skręcamy w prawo przy punkcie park&ride oraz siłowni plenerowej i wracamy do Chrząstowic tą samą drogą, którą jechaliśmy na początku wycieczki.
ALTERNATYWNA TRASA DĘBSKA KUŹNIA – DANIEC
przez lodziarnię „Gustoria” i Park Bajek
Trasa krótsza o 2 km.
W Dębskiej Kuźni, jadąc od drogi krajowej nr 46, skręcamy przy szkole w prawo. Po chwili mijamy kościół św. Anny i św. Jadwigi obok którego znajduje się uroczy, kameralny Park Beiera. Osiemset metrów dalej docieramy do skrzyżowania z zabytkową kapliczką św. Jana Nepomucena, gdzie skręcamy w lewo i 400 m dalej docieramy do lodziarni „Gustoria” i Parku Bajek, do których prowadzi krótka droga w prawo. Na skrzyżowaniu z kapliczką możemy też pojechać prosto, by tuż za ostatnimi zabudowaniami skręcić w prawo, w polną drogę prowadzącą na malowniczo porośnięte zielenią Wzgórze Kamionka. Powrót na trasę tą samą drogą – 2,5 km w obie strony.
Za lodziarnią „Gustoria” trzymamy się asfaltowej drogi, która po chwili dociera do lasu i zakręca w prawo. Sześćset metrów dalej z lewej strony dociera do naszej drogi żółty szlak rowerowy, którym wiedzie trasa główna wycieczki. Jedziemy prosto i po chwili docieramy do pierwszych zabudowań Dańca.
ALTERNATYWNE TRASY DANIEC - DĘBIE
przez Dąbrowice i dworek w Dębiu
Odcinek trasy z Dańca do Dębia możemy pokonać na dwa alternatywne sposoby. Pierwszy z nich to trasa przez dawny dworek w Dębiu. Gdy za Dańcem dojedziemy trasą główną do skrzyżowania przy krzyżu i skręcimy w prawo, jedziemy ok. 1,2 km polną drogą, pokonując najpierw szeroki zakręt w lewo, a potem w prawo. Za tym drugim skręcamy w lewo na piękną aleję dębową biegnącą obok budynków dawnego nadleśnictwa w Dębiu (obecnie prywatna rezydencja) i docierającą do asfaltowej drogi Dąbrowice – Dębie. Skręcamy w prawo i po chwili dojeżdżamy na skraj Dębia, przy moście na Chrząstawie / Jemielnicy, gdzie skręcamy w lewo, na polną drogę, którą biegnie żółty szlak rowerowy w kierunku Suchego Boru. W ten sposób wracamy na trasę główną wycieczki.
Drugi wariant to trasa przez Dąbrowice. Jadąc z Dańca, trzymamy się cały czas głównej drogi asfaltowej. Za skrzyżowaniem przy krzyżu jedziemy dalej prosto i po 2 km docieramy do Dąbrowic, gdzie skręcamy w prawo. Po chwili mijamy zabytkową kapliczkę, na którą warto zwrócić uwagę. Półtora kilometra od centrum Dąbrowic dojeżdżamy na skraj Dębia, przy moście na Chrząstawie / Jemielnicy. Tu skręcamy w lewo na polną drogę, którą biegnie żółty szlak rowerowy w kierunku Suchego Boru. W ten sposób wracamy na trasę główną wycieczki.
SKRÓT FALMIROWICE - CHRZĄSTOWICE
Trasa krótsza o 1 km
Gdy dojedziemy z Dębia do Lasów Grudzickich, na rozwidleniu tuż przed kamieniołomem w Falmirowicach jedziemy prosto ok. 1,5 km i docieramy do skrzyżowania z czerwonym szlakiem rowerowym, na którym skręcamy w prawo. Po chwili wyjeżdżamy z lasu i za mostkiem na Chrząstawie / Jemielnicy, przy którym stoi tzw. krzyż szwedzki skręcamy w lewo, na asfaltową drogę. Po chwili mijamy Urząd Gminy Chrząstowice, za nim przejazd kolejowy i docieramy do centrum Chrząstowic, gdzie kończymy wycieczkę.
Przebieg trasy, opisy, zdjęcia i mapa:
Przemysław Supernak, SuperGlob