TRASA 5 – Z CHRZĄSTOWIC DO KAMIENIA ŚLĄSKIEGO I NA GÓRĘ ŚWIĘTEJ ANNY
MAPA TRASY: https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=1Hdk74FMVSF3lgdHyXgHpmT3uxhzUIDw&usp=sharing
Mapy w formacie gpx do pobrania do nawigacji na telefon: Z Kamienia Śląskiego na Górę Świętej Anny.zip (12,70KB)
Do poprawnego odczytania map należy zainstalować aplikację do nawigacji rowerowej (do pobrania w GooglePlay i AppStore)
CHARAKTERYSTYKA TRASY
Rodzaj trasy: łatwa, turystyczna / średnio trudna, turystyczno-terenowa
Długość trasy: 36,9 km / 65,0 km
Czas przejazdu: 2,5 – 3,0 h / 5,0 – 6,0 h
Drogi asfalt/bruk: 32,5 km / 49,5 km
Drogi gruntowe:4,4 km / 15,5 km
Suma podjazdów:513 m / 635 m
Suma zjazdów:513 m / 635 m
Najwyższy punkt:212 m n.p.m. / 396 m n.p.m.
Najniższy punkt:152 m n.p.m. / 189 m n.p.m.
Z Chrząstowic do Kamienia Śląskiego
Z Kamienia Śląskiego na Górę Świętej Anny
Podczas tej wycieczki zobaczymy jedne z najchętniej odwiedzanych atrakcji turystycznych woj. opolskiego – Kamień Śląski i Górę Świętej Anny. Krótsza wersja trasy do Kamienia Śląskiego to bardzo łatwa wycieczka, która świetnie sprawdzi się podczas rodzinnego wypadu za miasto. Wersja dłuższa to propozycja dla wszystkich lubiących dłuższe trasy i nie stroniących od jazdy terenowej. Na trasach czeka nas sporo ciekawych miejsc dla miłośników zabytków i architektury, by wymienić choćby Pałac Odrowążów czy Bazylikę św. Anny. Nie zabraknie też atrakcji przyrodniczych, jak rezerwat „Biesiec” czy Lasy Grudzickie.
CIEKAWE MIEJSCA NA TRASIE
CHRZĄSTOWICE
Wieś położona w sąsiedztwie Opola, w której znajduje się siedziba gminy. Pierwsze wzmianki o Chrząstowicach pochodzą z aktu fundacyjnego księcia Bolesława I Opolskiego wydanego w 1295 roku. Jej pierwsza nazwa Chansto pochodzi prawdopodobnie od imienia jej ówczesnego właściciela. W XVI w. była to już prężna osada, w której istniała szkoła katolicka, karczma, dwie kuźnie i trzy gospody. W 1858 roku przez wieś poprowadzono linię kolejową z Tarnowskich Gór do Opola, co przyczyniło do jej dalszego rozwoju. W Chrząstowicach warto zobaczyć neogotycki kościół Niepokalanego Poczęcia NMP z 1896 roku oraz plebanię z tego samego okresu, kilka domów z końca XIX w., a także kilka zabytkowych kapliczek. W centrum wioski znajduje się chętnie odwiedzana Restauracja i Bar u Dudy, gdzie oprócz obiadów i przekąsek możemy spróbować smacznych lodów. Na obrzeżach Chrząstowic warto też odwiedzić Hotel Tenis, z krytymi i otwartymi kortami tenisowymi, spa oraz niewielkim basenem.
SUCHY BÓR
Wioska powstała jako kolonia fryderycjańska w 1773 r. na skutek dekretu króla Prus Fryderyka II o zasiedlaniu ziem śląskich ludnością pruską. Nadano jej nazwę Derschau od nazwiska ówczesnego ministra poczty pruskiej. Miejscowi nazywali ją Drze Heide, czyli Suchy Bór, ponieważ pod jej budowę wykarczowano spory fragment lasu. Mimo wycinki drzew wieś wciąż otoczona jest gęstym borem o bardzo korzystnym mikroklimacie. Dzięki niemu w latach 1906-1907 na obrzeżach Suchego Boru powstał ośrodek wczasowy dla dzieci ze schorzeniami dróg oddechowych. Ośrodek działał prężnie jeszcze w latach 60-tych XX w. Niestety później go zlikwidowano, a w 2020 roku zburzono pozostałości zdewastowanych zabudowań. W Suchym Borze warto odwiedzić popularną restaurację „Borowianka” ze smaczną kuchnią śląską. Na skraju wioski znajduje się punkt „park & ride”, gdzie można zaparkować samochód i wyruszyć na rowerową eksplorację okolic. W najbliższym sąsiedztwie wioski położone są chronione obszary Lasów Stobrawsko-Turawskich oraz łąk wokół Chrząstowic.
FALMIROWICE, DAWNY KAMIENIOŁOM BAZALTU – FALMIROWICKIE KAMIONKI
Dawniej w miejscu tym wydobywano tłuczeń bazaltowy do budowy dróg i domów. Do najazdu szwedzkiego obok kamieniołomu stał zamek, z którego nie zachowały się żadne pozostałości. Położony w lesie teren jest mocno pagórkowaty i doskonale nadaje się do treningu terenowej jazdy na rowerze. W środku znajduje się niewielki staw, a obok polana z leśniczówką. Wokół stawu rosną ciekawe gatunki roślin jak: wawrzynek wilczełyko, bluszcz pospolity, konwalia majowa, przylaszczka pospolita i kruszyna pospolita. Kamieniołom jest miejscem rozrodu licznych gatunków płazów: traszki zwyczajnej, żaby trawnej, ropuchy szarej i ropuchy zielonej. Występuje tu również kilka gatunków ptaków lęgowych jak zimorodki, dzięcioły zielone i puszczyki.
FALMIROWICE
Pierwsze wzmianki o Falmirowicach pochodzą z 1297 roku, kiedy to książę Bolesław I Opolski nadał wiosce status niemiecki. Dawniej w okolicach wioski wydobywano rudy darniowe, które przetapiano w miejscowych prymitywnych dymarkach. W wiosce warto zobaczyć kilka domów wiejskich z połowy XIX wieku oraz zabytkowe kapliczki św. Jana Nepomucena i św. Barbary. W lesie na północ od wioski znajduje się dawny kamieniołom bazaltu.
KSIĘŻY DÓŁ
W głębi Lasu Tarnowskiego znajduje się ukryte między drzewami zagłębienie w ziemi. W miejscu tym podczas wojny trzydziestoletniej ukrywała się ludność Tarnowa Opolskiego pod wodzą miejscowego proboszcza Maximiliana Schaffa. Mieszkańcy wioski wybudowali tu lepianki i wykopali studnię. Żywili się zabranymi ze sobą zapasami jedzenia, które szybko się skończyły, a ludzie zaczęli umierać z głodu. Ocalała garstka wraz z księdzem w desperacji postanowiła wrócić do swoich domów, narażając się na mordy i terror wojsk szwedzkich, które plądrowały i paliły okoliczne wsie. Okazało się, że w dniu powrotu mieszkańców do wioski wojska ją opuściły.
KAMIEŃ ŚLĄSKI
Jedna z najpiękniejszych miejscowości woj. opolskiego. Pierwsze wzmianki o Kamieniu Śląskim pojawiają się już na początku XII wieku w Kronice Polskiej, która wspomina miejscowość jako siedzibę Bolesława Krzywoustego. Kolejne zapisy z XII w. mówią o grodzie warownym należącym do rodu Odrowążów. Pamiątką tego jest najważniejszy zabytek Kamienia Śląskiego- Pałac Odrowążów. Nie jest on jedyną tutejszą atrakcją. Warto również zobaczyć: kościół św. Jacka, pole golfowe Karolinka Golf Park, ulokowany przy lotnisku tor wyścigowy Silesia Ring, okoliczne kopalnie odkrywkowe czy łąkę położoną tuż za murami pałacowego parku, na której obserwować można susły. W centrum wioski znajduje się malowniczo ukwiecony i otoczony zielenią staw z fontanną i licznymi ławkami wokół.
KAMIEŃ ŚLĄSKI, PAŁAC ODROWĄŻÓW
Stojący na południowym krańcu głównego Placu Myśliwca pałac zwany jest również Sanktuarium Św. Jacka. Wedle udokumentowanej historii miejsce to liczy sobie ok. 900 lat. Pierwotnie był tu zamek obronny należący do rodu Odrowążów, w którym gościł m.in. Bolesław Krzywousty. Później stał się on siedzibą rodową magnatów śląskich władających okolicznymi ziemiami. Pałac zniszczony podczas II wojny światowej został odbudowany na początku lat 90-tych XX w. Obecnie należy do Diecezji Opolskiej i jest znaczącym ośrodkiem pielgrzymkowym. Pałac otoczony jest parkiem, w którym można spotkać pasące się owce. Stoi w nim ciekawa dzwonnica z ośmioma dzwonami. Tuż obok Sanktuarium znajduje się sanatorium Sebastianeum.
KAMIEŃ ŚLĄSKI, KOŚCIÓŁ ŚW. JACKA
Barokowa świątynia stoi przy głównym Placu Myśliwca. Kościół zaliczany jest do 50 najstarszych na Śląsku. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z 1271 r. Wtedy był jeszcze drewniany. Po pożarze, który całkowicie go zniszczył, na jego miejscu powstała w latach 1605-1632 barokowa świątynia parafialna, która stoi do dziś. Wewnątrz znajdują się zabytkowe marmurowe epitafia rodzin von Larisch oraz von Strachwitz.
LIGOTA DOLNA
Niewielka miejscowość leżąca u podnóża północnych stoków masywu Chełma, na terenie gminy Strzelce Opolskie. Tuż za wioską znajduje się dawny kamieniołom wapienia triasowego z charakterystycznym piecem wapienniczym zwanym Ikarem z Ligoty. Nazwa ta pochodzi od znajdującej się na nim płaskorzeźby Ikara z 1939 roku, która symbolizowała niemiecką organizację paramilitarną NSFKK. Działała ona przy lotnisku szybowcowym powstałym w Ligocie w 1937 roku, w czasie II wojny światowej, należącym do Luftwaffe. O historii lotnictwa w Ligocie Dolnej przypomina niewielka Izba Tradycji Lotniczych zlokalizowana na centralnym placu wioski, w kamiennym budynku przypominającym ziemiankę. Znajdziemy w niej stare zdjęcia, dokumenty oraz drobne przedmioty związane z lotnictwem, jak choćby stare śmigło samolotowe. Co ciekawe, to nie jedyne muzeum w Ligocie Dolnej. Na jej skraju, przy drodze wojewódzkiej nr 409 ulokowało się jeszcze Muzeum Sztuki Sakralnej z największą w Polsce kolekcją obrazów świętych.
REZERWAT PRZYRODY „BIESIEC”
Rezerwat ten znajduje się w północnej części masywu Chełma, pomiędzy Wysoką, a Ligotą Dolną. Obejmuje on dwa wzniesienia – Biesiec i Wysoką Górę z ciekawymi skałami wapiennymi. Głównym atutem przyrodniczym rezerwatu jest stary las bukowy. Występuje tu aż 35 gatunków roślin chronionych i 26 gatunków roślin górskich. Również fauna rezerwatu jest bogata. Można tu spotkać wiele gatunków ptaków oraz kilka gatunków jaszczurek i węży – m.in. żmiję zygzakowatą i gniewosza plamistego.
GÓRA ŚWIĘTEJ ANNY
Pięknie położona na szczycie masywu Chełma miejscowość od dawna przyciągająca licznych turystów i pielgrzymów. Główną i najczęściej odwiedzaną atrakcją miejscowości jest zabytkowe Sanktuarium św. Anny z klasztorem franciszkanów oraz Kalwarią, na którą składa się ponad trzydzieści większych i mniejszych kaplic rozrzuconych po okolicznych wzgórzach. Warto również odwiedzić zbudowany przez Niemców duży, plenerowy amfiteatr sprzed II wojny światowej. Położony jest on w wąwozie u podnóża stromej skały wapiennej, na której stoi Pomnik Czynu Powstańczego dłuta Xawerego Dunikowskiego. Inne atrakcje Góry Św. Anny, które warto odwiedzić, to m.in. Rezerwat Geologiczny czy pobliska zjeżdżalnia grawitacyjna (letni tor saneczkowy) szczególnie popularna wśród dzieci. W miejscowości tak często odwiedzanej przez turystów nie brakuje punktów gastronomicznych, miejsc noclegowych i sklepów z pamiątkami.
DĄBROWICE
Wieś położona na południowo-zachodnim krańcu gminy Chrząstowice, o której pierwsze wzmianki pojawiły się w 1297 roku, w akcie założycielskim parafii w pobliskiej Raszowej. Dziś Dąbrowice to wieś rolnicza. W jej centrum warto zwrócić uwagę na zabytkową kapliczkę-dzwonnicę z połowy XVIII wieku oraz na kilka starych domów wiejskich z połowy XX wieku. Pomiędzy Dąbrowicami a Dębiem znajduje się piękna Aleja Dębowa pełna drzew – pomników przyrody. W wiosce warto również skorzystać z noclegów w kameralnej „Agroturystyce Skrzypczyk”.
DĘBIE
Najstarsza wieś w gminie Chrząstowice. Na pieczęci kościelnej widnieje 1070 rok jako data powstania pierwszego kościoła we wsi. Wedle legendy w dawnych czasach, w okolicach Dębia Matka Boska uratowała chłopa, który ugrzązł w bagnie. Od tamtej pory, przez całe stulecia wioska była jednym z najważniejszych miejsc kultu maryjnego na Śląsku Opolskim. Obecny kościół Narodzenia NMP jest najważniejszym zabytkiem miejscowości. Zbudowano go w stylu neobarokowym w latach 1909 – 1910, w miejscu poprzedniej, murowanej świątyni z 1618 roku, która spłonęła w pożarze. Otoczony jest on kamiennym murem ze stacjami drogi krzyżowej, w obrębie którego rośnie kilka starych drzew upiększających otoczenie świątyni. Przy kościele stoi zabytkowy budynek parafii. Nieopodal przy głównej ulicy biegnącej w kierunku Falmirowic stoi kilkukondygnacyjny budynek dawnego młyna, przy którym urządzono zielony skwer z ławeczkami. Widać z niego stary, ceglany tunel pod drogą, którym przepływa jedna z odnóg potoku napędzającego dawniej koło młyńskie. Na obrzeżach wioski, przy pomnikowej Alei Dębowej stoją dawne zabudowania nadleśnictwa, które po remoncie są obecnie prywatną rezydencją (alternatywny wariant trasy).
CHRZĄSTOWICE, KRZYŻ SZWEDZKI
W połowie drogi łączącej Chrząstowice z Dębiem, przy mostku nad rzeką Sucha stoi krzyż zwany „szwedzkim”. Postawiono go w 1936 r. na pamiątkę żołnierzy szwedzkich przebywających oraz poległych na okolicznych ziemiach podczas wojny trzydziestoletniej. Prawdopodobnie zostali oni pochowani w pobliskim lasku.
SKRÓCONY PRZEBIEG TRASY
CHRZĄSTOWICE (ul. Ozimska) • SUCHY BÓR • żółty szlak rowerowy • FALMIROWICE (kamionka – ul. Wiejska – ul. Ozimska) • czarny szlak rowerowy • KOSOROWICE • niebieski szlak rowerowy • KAMIEŃ ŚLAŚKI (ul. Gogolińska – ul. Parkowa – Plac Myśliwca – ul. Św. Jacka – ul. Wapienna) • czarny szlak rowerowy • NAKŁO • czerwony szlak rowerowy • RASZOWA • DĄBROWICE • DĘBIE • CHRZĄSTOWICE
SZCZEGÓŁOWY PRZEBIEG TRASY
0,0 km • Chrząstowice – Kamień Śląski
Długość odcinka – 17,7 km.
Wycieczkę rozpoczynamy w Chrząstowicach na skwerze nieopodal Restauracji i Baru u Dudy. Wyjeżdżamy z wioski w kierunku Suchego Boru. Przejeżdżamy most na Chrząstawie / Jemielnicy, a 500 m dalej most na Swornicy i skręcamy w lewo, przecinając przejazd kolejowy. Pustą zazwyczaj, asfaltową drogą jedziemy do Suchego Boru, gdzie dojeżdżamy do głównej ulicy i skręcamy w lewo na żółty szlak rowerowy. Wjeżdżamy do Lasów Grudzickich i jedziemy 1,5 km do porzecznej drogi leśnej, gdzie skręcamy w lewo i od razu przy punkcie odpoczynku w prawo. Po chwili mijamy leśniczówkę w Falmirowicach i znajdujący się naprzeciwko dawny kamieniołom bazaltu. Jadąc dalej, trzymamy się asfaltowej szosy i wyjeżdżamy z lasu. Za lasem opuszczamy żółty szlak i skręcamy w prawo. Drogą biegnącą skrajem lasu docieramy do Falmirowic. Jedziemy ul. Wiejską, która w połowie swego biegu zakręca w lewo i dociera do poprzecznej drogi asfaltowej, gdzie skręcamy w prawo. Opuszczamy Falmirowice i docieramy do skrzyżowania z ruchliwą drogą krajową 94. Tu ostrożnie skręcamy w prawo i 50 m dalej w lewo, wjeżdżając na czarny szlak rowerowy. Wjeżdżamy w głąb Lasu Tarnowskiego, gdzie czeka nas odcinek 5,5 km na którym cały czas jedziemy prosto. W połowie drogi mijamy ciekawe miejsce - Księży Dół. Oddalony jest on o ok. 100 m od naszej trasy i aby do niego trafić musimy wypatrywać na drzewach po lewej stronie drogi namalowanej strzałki i znaku z zieloną kropką na białym tle. Za lasem docieramy do Kosorowic, gdzie jedziemy prosto, przecinając skrzyżowanie z drogą Przywory – Tarnów Opolski. Jedziemy dalej ok. 3,5 km asfaltową szosą, którą biegnie niebieski szlak rowerowy i skręcamy w lewo, w kierunku Kamienia Śląskiego. Tu na głównym Placu Myśliwca skręcamy w prawo i dojeżdżamy do bramy Pałacu Odrowążów, zwanego również Sanktuarium św. Jacka. To doskonałe miejsce na odpoczynek przed dalszą drogą.
17,7 km • Kamień Śląski - Chrząstowice
Długość odcinka – 19,2 km.
Z Kamienia Śląskiego wracamy przez Plac Myśliwca w kierunku północnym. Za kościołem św. Jacka skręcamy w prawo, w ul. Świętego Jacka. Droga po chwili zakręca, w lewo, a potem w prawo. Na tym drugim zakręcie zjeżdżamy łagodnie w lewo, w ul. Wapienną, którą biegnie czarny szlak rowerowy. Po chwili kończy się asfalt, a kilometr dalej zaczyna się las. Jedziemy cały czas prosto, mijając z lewej strony kopalnię wapienia Tarnów Opolski, aż dojedziemy do torów kolejowych. Za torami jedziemy cały czas prosto, mijając po drodze ukryte w lesie zabudowania – dawną rezydencję właściciela tarnowskiego kamieniołomu, Pawła Ogórka. Dwa kilometry dalej wyjeżdżamy z lasu do miejscowości Nakło. Jedziemy prosto do drogi krajowej 94, skręcamy w prawo i zaraz potem w drugą w lewo ul. Raszowicką. Za Nakłem mijamy staw rybny w Grabowie i docieramy do Raszowej. Tu na skrzyżowaniu przy kościele Opatrzności Bożej skręcamy w lewo i jedziemy 500 m. Następnie skręcamy łagodnie w prawo, w ul. Józefa Cygana. Za Raszową kończy się asfalt, a kawałek dalej polna droga zakręca w prawo i dochodzi do skrzyżowania z szosą Daniec – Dąbrowice, gdzie skręcamy lewo. Możemy też alternatywnie pojechać prosto polną drogą, kilometr dalej skręcić w lewo na pomnikową Aleję Dębową i mijając budynki dawnego nadleśnictwa w Dębiu (obecnie prywatna rezydencja), wrócić na trasę główną. Gdy skręcimy w lewo na asfaltową szosę, po chwili docieramy do Dąbrowic. Tu skręcamy w prawo i jedziemy w stronę Dębia. W połowie drogi z prawej strony łączy się z naszą trasą Aleja Dębowa, którą prowadzi alternatywny wariant trasy. Dalej dojeżdżamy na skraj Dębia, gdzie skręcamy w prawo i od razu za mostem w lewo. Rzadko uczęszczaną, asfaltową drogą wracamy do centrum Chrząstowic, mijając po drodze, krzyż szwedzki, Urząd Gminy i przejazd kolejowy przy stacji.
TRASA KAMIEŃ ŚLĄSKI – GÓRA ŚWIĘTEJ ANNY – KAMIEŃ ŚLĄSKI
Długość trasy 28,1 km.
Cała trasa z Kamienia Śląskiego na Górę Świętej Anny i z powrotem biegnie niebieskim szlakiem rowerowym.
SKRÓCONY PRZEBIEG TRASY
KAMIEŃ ŚLĄSKI (Plac Myśliwca – ul. Bronisławy – ul. 1 Maja – Karolinka Golf Park) • niebieski szlak rowerowy • SIEDLEC • SPRZĘCICE • LIGOTA DOLNA • niebieski szlak rowerowy • rezerwat „Biesiec” • WYSOKA (MOP przy A4) • GÓRA ŚWIĘTEJ ANNY • WYSOKA (MOP przy A4) • rezerwat „Biesiec” • niebieski szlak rowerowy • LIGOTA DOLNA • SPRZĘCICE • SIEDLEC • niebieski szlak rowerowy • KAMIEŃ ŚLASKI (Karolinka Golf Park – ul. 1 Maja – ul. Bronisławy – Plac Myśliwca)
SZCZEGÓŁOWY PRZEBIEG TRASY
17,7 km • Kamień Śląski – Góra Świętej Anny
Długość odcinka – 14,05 km.
W Kamieniu Śląskim jedziemy spod bramy do Pałacu Odrowążów w kierunku wschodnim ulicą Bronisławy. Na jej końcu skręcamy w prawo, w ul. 1 Maja, która zakręca następnie w lewo, a potem w prawo, docierając do zielonego skweru przed polem golfowym Karolinka Golf Park. Skręcamy w lewo i jedziemy wzdłuż pola golfowego. Po prawej stronie mijamy lotnisko i tor wyścigowy Silesia Ring. Za nimi dojeżdżamy do pierwszych zabudowań Siedlca i skręcamy w prawo, jadąc dalej asfaltową szosą przez wioskę. Mijamy zagajnik, za nim niewielkie Sprzęcice i dojeżdżamy do drogi wojewódzkiej nr 409. Przecinamy ją prosto, jadąc dalej polną drogą, która po chwili zakręca w lewo i dociera do Ligoty Dolnej (szlak Via Reggia oznaczony żółtą muszelką). Tu skręcamy w prawo, wjeżdżając na główną ulicę. Pięćset metrów dalej prosto, tuż za wioską stoi zabytkowy piec wapienniczy z płaskorzeźbą Ikara z Ligoty. My jednak zgodnie z trasą główną i niebieskim szlakiem skręcamy w lewo i zaczynamy podjazd przez najbardziej terenową, ale też najpiękniejszą część trasy. Jedziemy lasami pokrywającymi masyw Chełma, przez rezerwat przyrody Biesiec. Dojeżdżamy do skrzyżowania z czerwonym szlakiem, którym możemy zjechać z trasy w lewo do odległej o kilkaset metrów, ukrytej w lesie Jaskini Chełmskiej. Jadąc dalej niebieskim szlakiem, wyjeżdżamy z lasu i skręcamy w prawo. Dojeżdżamy do ogrodzenia autostrady A4, skręcamy w lewo i jedziemy obok Miejsca Odpoczynku Podróżnych ze stacją benzynową. Mijając stację, po lewej stronie widzimy zabytkowy wiatrak w Wysokiej. Dojeżdżamy do asfaltowej szosy samochodowej, skręcamy w prawo i przez wiadukt nad autostradą wjeżdżamy do centrum Góry Świętej Anny.
31,75 km • Góra Świętej Anny – Kamień Śląski
Długość odcinka – 14,05 km.
Z Góry Świętej Anny do Kamienia Śląskiego wracamy tą samą drogą, którą przyjechaliśmy. Z Rynku kierujemy się na północ i za wiaduktem nad A4 skręcamy w lewo. Mijamy MOP przy A4, za którym wjeżdżamy do lasu niebieskim szlakiem rowerowym. Czeka nas teraz długi i przyjemny zjazd do Ligoty Dolnej. Gdy dotrzemy do wioski, skręcamy w prawo, a potem w pierwszą ulicę w lewo (szlak Via Reggia oznaczony żółtą muszelką). Za zabudowaniami szlak zakręca w prawo i dociera do drogi wojewódzkiej nr 409. Przecinamy ją prosto, jadąc dalej asfaltową szosą z niebieskim szlakiem rowerowym do Sprzęcic. Za Sprzęcicami mijamy Siedlec i zaraz, gdy skończą się zabudowania, skręcamy w lewo. Po chwili kończy się asfalt i długą, prostą drogą polną mijamy lotnisko, tor wyścigowy i pole golfowe, docierając do centrum Kamienia Śląskiego, przy Pałacu Odrowążów, skąd ruszamy w dalszą drogę powrotną do Chrząstowic.
Przebieg trasy, opisy, zdjęcia i mapa:
Przemysław Supernak, SuperGlob