Herb Gminy Chrząstowice

Z wizytą w gminie partnerskiej

Trzydziestosześcioosobowa delegacja z gminy Chrząstowice gościła w miniony weekend, 18-20 sierpnia 2017 r. w Glashütte w Niemczech. Przedstawiciele obu gmin spotykają się ze sobą regularnie, tym razem powód wizyty był szczególny. W 2017 r. obie gminy świętują dwudziestą rocznicę podpisania umowy partnerskiej. Jubileusz był okazją do wspólnego świętowania. W obchodach udział wzięły władze gminy Chrząstowice, radni, przedstawiciele urzędu gminy, placówek oświatowych i klubu 1. FC Chronstau-Chrząstowice a także 20-osobowa grupa dzieci z Miro Deutsche Fussballschule Chronstau wraz z trenerami. Wizyta obfitowała w szereg atrakcji: dzieci brały udział w wycieczce do parku linowego, dorośli wysłuchali koncertów lokalnych chórów i odwiedzili muzeum zegarów w Glashütte. Najwięcej emocji wzbudził Międzynarodowy Turniej Piłkarski Juniorów zorganizowany z okazji 20-lecia partnerstwa, w którym udział wzięły drużyny z Polski, Niemiec i Czech. Nasi młodzi piłkarze zdobyli trzecie miejsce w swoich kategoriach. Wizyta zakończyła się nabożeństwem w kościele w Reinhardtsgrimma, a następnie obiadem w Schlottwitz, gdzie podsumowano trzydniową wizytę. Wójt Gminy Chrząstowice oraz burmistrz Glashütte Markus Dreßler wyrazili chęć spotkania w przyszłym roku w Chrząstowicach.

IMG_7564.jpeg

Zdjęcia do zobaczenia na facebookowym profilu gminy Chrząstowice.

Więcej informacji o współpracy pomiędzy Gminą Chrząstowice a Glashütte:

Współpraca Gminy Chrząstowice z niemiecką gminą Reinhardtsgrimma w Saksonii rozpoczęła się w kwietniu 1997 r. za sprawą Rudolfa Wieszołka – przewodniczącego Koła DFK w Dąbrowicach. Pan Wieszołek wraz z wójtem Zbigniewem Kurkiem oraz członkiem Zarządu Gminy Józefem Mularczykiem, odwiedzili Reinhardtsgrimma, aby omówić treść umowy partnerskiej oraz program wizyty. Pierwszy raz dziewiętnastoosobową delegację z Reinhardsgrimma gościliśmy w dniach 25-27 kwietnia 1997 r. W trakcie tej wizyty, 26 kwietnia podpisana została umowa o przyjaźni i partnerstwie. Dokument podpisał  Wójt Gminy Zbigniew Kurek oraz Burmistrz Reinhardtsgrimma Klausjürgen David. Od tego czasu prowadzona jest aktywna współpraca naszych Gmin. Polega ona nie tylko na przyjacielskich wizytach oraz wymianie kulturalnej i sportowej młodzieży, ale także wzajemnej pomoc. W czasie powodzi stulecia jaka nawiedziła Polskę w 1997 roku, Gmina Chrząstowice otrzymała pomoc od swoich niemieckich partnerów. Władze Reinhardtsgrimma zorganizowały zbiórkę pieniędzy, koncert dobroczynny oraz zbiórkę darów takich jak pościel, koce, kołdry, poduszki, ręczniki, środki czystości itp. Dary trafiły do mieszkańców gminy oraz do ewakuowanych do Suchego Boru mieszkańców Szydłowic z gminy Lubsza, a dostarczył je 31 lipca 1997 r. Jürgen Raab – zastępca burmistrza. Pomoc odwzajemniliśmy pięć lat później, podczas powodzi, jaka nawiedziła Saksonię – użyczyliśmy naszym partnerom osuszaczy oraz przekazaliśmy środki dezynfekcyjne.

W kwietniu 2004 r. po długiej chorobie zmarł wieloletni Burmistrz Reinhardtsgrimma Klausjürgen David. Na stanowisku zastąpił go Markus Dreßler. Okazja do osobistego poznania nowego burmistrza nastąpiła kilka miesięcy po jego wyborze na stanowisko, kiedy przedstawiciele gminy Chrząstowice zaproszeni zostali do udziału w obchodach 600-lecia miejscowości Cunnersdorf.

W 2008 r. gmina Reinhardtsgrimma połączyła się z gminą Glashütte i obecnie tworzą one jedną gminę z siedzibą w mieście Glashütte. W umowie połączenia gmin Reinhardtsgrimma i Glashütte potwierdzono kontynuację współpracy z naszą gminą. W celu udokumentowania zmiany nazwy gminy partnerskiej z Niemiec w odnowionej umowie o partnerstwie zapisaliśmy, że obecna współpraca międzynarodowa nie nazywa się już partnerstwem pomiędzy gminami Chrząstowice i Reinhardtsgrimma, ale pomiędzy gminami Chrząstowice i Glashütte. Uroczyste podpisanie odnowionej umowy odbyło się podczas Dni Gminy Chrząstowice, 31 lipca 2010 roku. W imieniu gminy Chrząstowice umowę parafowała wójt Helena Rogacka, w imieniu gminy Glashütte - burmistrz Markus Dreßler.

 

×

Zapisz się do Newslettera