Otwarty konkurs ofert w zakresie działalności na rzecz mniejszości narodowych
OGŁOSZENIE O KONKURSIE
WÓJT GMINY CHRZĄSTOWICE
OGŁASZA OTWARTY KONKURS OFERT NA WSPARCIE WYKONYWANIA W 2025 ROKU ZADAŃ PUBLICZNYCH GMINY PRZEZ ORGANIZACJE POZARZĄDOWE I INNE UPRAWNIONE PODMIOTY W ZAKRESIE DZIAŁALNOŚCI NA RZECZ MNIEJSZOŚCI NARODOWYCH
I. Rodzaj zadania i wysokość środków publicznych przeznaczonych na realizację zadania:
1. Realizacja zadań w zakresie działalności na rzecz mniejszości narodowych, a w szczególności:
1) organizacja wydarzeń kulturalnych i rekreacyjnych, związanych z działalnością mniejszości narodowych;
2) organizacja warsztatów/zajęć związanych z działalnością mniejszości narodowych.
2. Całkowita kwota dotacji na realizację zadań objętych konkursem wynosi: 35.000,00.
3. Wymagany wkład własny finansowy i/lub wkład osobowy - co najmniej 10% całkowitego kosztu realizacji zadania.
4. Wysokość dotacji na realizację zadań w trybie otwartego konkursu ofert w ostatnich dwóch latach wyniosła:
1) w 2024 roku – 30.000,00 zł,
2) w 2023 roku - 25.000,00 zł.
II. Cele konkursu i oczekiwane rezultaty realizacji zleconych zadań
1. Cele konkursu:
1) zwiększenie aktywności kulturalnej w zakresie mniejszości narodowych mieszkańców Gminy Chrząstowice;
2) stworzenie możliwości zapoznania się z charakterystyką mniejszości narodowych – poznanie języka/ kultury/ historii.
2. Oczekiwane rezultaty realizacji zleconych zadań:
1) liczba uczestników realizacji zadania;
2) liczba godzin realizacji zajęć/imprez/ spotkań/ warsztatów.
III. Zasady przyznawania dotacji:
1. Zlecenie zadania i udzielenie dotacji nastąpią z zastosowaniem przepisów art. 16 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2024 r. poz. 1491 z późn. zmian.), w związku z uchwałą nr VIII.61.2024 Rady Gminy Chrząstowice z dnia 16 października 2024 r. w sprawie Programu współpracy Gminy Chrząstowice z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na 2025 rok.
2. Złożenie oferty nie jest równoznaczne z przyznaniem dofinansowania, nie gwarantuje również przyznania dofinansowania w wysokości wnioskowanej przez Oferenta.
3. Wysokość przyznanej dotacji może być niższa niż wnioskowana w ofercie. W takim przypadku podmiot może przyjąć zmniejszenie zakresu rzeczowego zadania lub wycofać swoją ofertę.
4. Wymagany wkład własny finansowy i/lub wkład osobowy - co najmniej 10 % całkowitego kosztu realizacji zadania.
5. Wkład oferenta w realizację zadania może pochodzić z:
a) wkładu własnego finansowego;
b) wkładu osobowego;
c) świadczeń pieniężnych od odbiorców zadania.
d) innych środków finansowych
6. W ramach zadania oferent może pobierać świadczenia pieniężne od odbiorców zadania. Dopuszcza się pobieranie świadczeń pieniężnych od odbiorców zadania publicznego pod warunkiem, że oferent realizujący zadanie publiczne prowadzi działalność odpłatną pożytku publicznego, z której przychód przeznacza na działalność statutową.
7. Wycena wkładu rzeczowego wnoszonego do oferty nie będzie brana pod uwagę. Oferent powinien wpisać w ofercie posiadane zasoby rzeczowe do realizacji zadania publicznego bez ich wyceny.
8. Z dotacji nie mogą być pokrywane wydatki niezwiązane bezpośrednio z realizacją zadania oraz wydatki niespełniające zasad gospodarności, celowości, efektywności i legalności, w szczególności następujące koszty:
1) wydatki nieuwzględnione w ofercie;
2) wydatki przekraczające kwoty przypisane poszczególnym pozycjom kosztorysu;
3) wydatki powstałe przed lub po dacie obowiązywania umowy;
4) koszty utrzymania biura podmiotów składających ofertę, za wyjątkiem kosztów związanych z realizacją zadania publicznego;
5) odsetki z tytułu niezapłaconych w terminie zobowiązań;
6) koszty wszelkich kar i grzywien;
7) nagrody, premie i inne formy bonifikaty rzeczowej lub finansowej dla osób zajmujących się realizacją zadania;
8) działalność gospodarcza podmiotu
9) działalność polityczna i religijna;
10) zakup środków trwałych.
9. Na organizatorze zajęć i imprez spoczywa obowiązek uzyskania wszelkich niezbędnych zezwoleń, ubezpieczeń i uprawnień.
10. Oferent, w przypadku realizacji zadania skierowanego dla dzieci i młodzieży do 18 r.ż., zobowiązany jest do posiadania opracowanych standardów ochrony małoletnich.
11. Oferent, w przypadku realizacji zadania skierowanego dla dzieci i młodzieży do 18 r.ż., zobowiązany jest do skontrolowania wszystkich trenerów i opiekunów mających kontakt z dziećmi, w Krajowym Rejestrze Karnym, a także w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym.
12. Oferent zobowiązany jest do przestrzegania zapisów ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym (Dz. U. z 2023 r. poz. 1304, 1606) w szczególności art. 21 „Przed nawiązaniem z osobą stosunku pracy lub przed dopuszczeniem osoby do innej działalności związanej z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem małoletnich lub z opieką nad nimi pracodawcy lub inni organizatorzy w zakresie takiej działalności są obowiązani do uzyskania informacji, czy dane tej osoby są zamieszczone w Rejestrze z dostępem ograniczonym lub w Rejestrze osób, w stosunku do których Państwowa Komisja do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat
15 wydała postanowienie o wpisie w Rejestrze”.
13. Oferent może złożyć w konkursie tylko jedną ofertę (w przypadku złożenia większej liczby ofert, wszystkie zostaną odrzucone ze względów formalnych).
14. Zgodnie z art. 5 ustawy z 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (Dz. U. z 2024 r.poz. 1411 z późn. zmian.) oferent jest zobowiązany dążyć w prowadzonej działalności do zapewniania dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, a w przypadku realizacji zleconego przez Zleceniodawcę zadania publicznego jest zobowiązany spełnić minimalne standardy tej dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami na zasadach określonych w umowie dotacyjnej. Opis sposobu, w jaki zapewniona będzie dostępność, zawarty powinien być w części VI składanej oferty.
IV. Termin i warunki realizacji zadania:
1. Zadanie powinno być wykonane w 2025 roku, przy czym początek realizacji zadania opisanego w ofercie może nastąpić bezpośrednio po rozstrzygnięciu konkursu i podpisaniu umowy, a zakończenie do 31 grudnia 2025 r.
2. Ze środków dotacji pokrywane mogą być koszty poniesione w terminie realizacji zadania określonym w umowie.
3. Oferta powinna być skierowana w maksymalnym stopniu do mieszkańców gminy Chrząstowice.
4. Warunki realizacji zadania ureguluje umowa, zawarta niezwłocznie po rozstrzygnięciu konkursu.
5. W konkursie mogą brać udział podmioty określone w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2024 r. poz. 1491 z późn. zmian.) jeżeli ich cele statutowe obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego w zakresie realizacji zadania.
V. Termin składania ofert:
1. Oferty należy złożyć w sekretariacie Urzędu Gminy Chrząstowice, ul. Dworcowa 38, w terminie do 24 stycznia 2025 r. do godz. 14.00, w zamkniętej kopercie z dopiskiem „zadanie z zakresu działalności na rzecz mniejszości narodowych” z podaniem pełnej nazwy podmiotu występującego o dotację. Za termin złożenia oferty uważa się datę wpływu do Urzędu Gminy Chrząstowice. Oferty wpływające po terminie nie będą rozpatrywane.
2. Oferty należy składać na formularzu zgodnym z załącznikiem nr 1 do Rozporządzenia Przewodniczącego Komitetu do spraw Pożytku Publicznego z dnia 24 października 2018 w sprawie wzorów ofert i ramowych wzorów umów dotyczących realizacji zadań publicznych oraz wzorów sprawozdań z wykonania tych zadań (Dz. U. z 2018 r. poz. 2057). Formularz jest dostępny w Biuletynie Informacji Publicznej w zakładce „Konkursy ofert” oraz na stronie internetowej www.chrzastowice.pl w zakładce „Nasza gmina” – „Organizacje pozarządowe” - „Pliki do pobrania”.
5. Ofertę należy sporządzić w języku polskim. Każda rubryka oferty musi być wypełniona. Jeśli pytanie nie dotyczy wnioskodawcy lub zadania przedstawionego w ofercie należy wpisać "nie dotyczy".
6. Koszty przygotowania oferty ponosi oferent.
VI. Tryb i kryteria stosowane przy wyborze ofert oraz termin dokonania wyboru ofert:
1. Zasady i tryb organizacji oraz rozstrzygnięcie konkursu ofert nastąpi na zasadach określonych w § 11, 12, 13 i 14 nr VIII.61.2024 Rady Gminy Chrząstowice z dnia 16 października 2024 r. w sprawie Programu współpracy Gminy Chrząstowice z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na 2025 rok, nie później niż w terminie 21 dni od ostatniego dnia przyjmowania ofert.
2. Lista podmiotów ubiegających się o dotacje, rodzaj zadań oraz wielkość wnioskowanych dotacji zostaną opublikowane w ciągu 7 dni od upływu terminu składania wniosków.
3. Z przyczyn formalnych zostaną odrzucone oferty, które:
1) nie zostały złożone w terminie;
2) nie zostały złożone na wymaganym formularzu wzoru ofert;
3) nie posiadają wypełnionych wszystkich wymaganych rubryk;
4) nie zostały podpisane lub zostały podpisane przez osoby nieuprawnione do reprezentowania oferenta. – procedura uzupełnienia;
4. Oferty złożone w otwartych konkursach ofert podlegają procedurze uzupełnienia drobnych braków formalnych, tj. uzupełnienia brakujących podpisów pod wnioskiem, w przypadku niezgodności podpisów ze sposobem reprezentacji określonym w statucie, w ciągu 3 dni od daty wezwania do uzupełnienia. Wezwanie do uzupełnienia będzie miało formę telefoniczną. W przypadku nieuzupełnienia braków w w.w. terminie, oferta zostaje odrzucona.
5. Konkurs odbywa się dwuetapowo:
1) I etap - wstępna ocena oferty pod względem formalnym dokonywana jest przez pracownika merytorycznego właściwego ze względu na rodzaj zadania i uzupełnienie podpisów w przypadku wszczęcia procedury uzupełniającej.
2) II etap - ostateczna ocena formalna oraz merytoryczna zostaje dokonana przez komisję konkursową powołaną przez Wójta Gminy.
6. Komisja dokonuje oceny ofert pod względem formalnym i merytorycznym bez udziału oferentów.
7. Wyboru ofert dokonuje się w oparciu o kryteria zawarte w karcie oceny merytorycznej oferty, między innymi:
1) opis miejsca realizacji zadania publicznego oraz grupy docelowej (odbiorców), do której kierowane jest zadanie, nazwanie problemu/potrzeby i sposobu zaspokojenia/rozwiązania, uzasadnienie potrzeby realizacji zadania, czy zadanie współgra z innymi działaniami podejmowanymi przez organizację lub inne podmioty, sposób promocji zadania, udział wolontariuszy, przedstawienie rozwiązań organizacyjnych/technicznych umożliwiających udział osób o zróżnicowanych potrzebach;
2) opis działań i sposób ich realizacji;
3) opis zakładanych rezultatów realizacji zadania publicznego;
4) doświadczenie w realizacji podobnych zadań publicznych;
5) ocenę budżetu zadania, zasadności planowanych kosztów w stosunku do celów, rezultatów i zakresu działań, które obejmuje oferta.
8. Oferty kwalifikujące się do udzielenia dotacji powinny jednocześnie:
1) spełnić wymagania formalne;
2) uzyskać w ocenie merytorycznej co najmniej 55% maksymalnej liczby punktów
9. Karty oceny formalnej i merytorycznej do wglądu znajdują się na stronie internetowej www.chrzastowice.pl w zakładce „Nasza gmina” – „Organizacje pozarządowe” oraz w Biuletynie Informacji Publicznej w zakładce „Konkursy ofert” – „Pliki do pobrania”.
10. Konkurs unieważnia się, jeżeli:
a) nie złożono żadnej oferty;
b) żadna ze złożonych ofert nie spełniła wymogów zawartych w warunkach konkursu.
11. Informację o unieważnieniu konkursu ogłasza się jak przy wyborze oferty.
12. Dotacja zostanie udzielona w ramach wysokości środków finansowych przewidzianych w dziale I, ze szczególnym uwzględnieniem wielkości grupy docelowej oraz zakładanych rezultatów.
13. Ocena ofert przeprowadzona przez komisję konkursową oraz propozycja rozstrzygnięcia konkursu jest przedstawiana Wójtowi Gminy, który dokonuje ostatecznego wyboru oferty i podejmuje decyzję o wysokości dotacji.
14. Od rozstrzygnięcia konkursu nie przysługuje odwołanie.
15. Informacja o wynikach konkursu zostanie upubliczniona w Biuletynie Informacji Publicznej, na stronie internetowej gminy oraz na tablicy informacyjnej w Urzędzie Gminy w terminie do 7 dni od dnia jego rozstrzygnięcia.
16. Z podmiotem, którego oferta zostanie wybrana zostanie niezwłocznie zawarta umowa na realizację zadania publicznego, która ureguluje szczegółowe i ostateczne warunki realizacji i finansowania zadania.
17. W zakresie nieobjętym niniejszym ogłoszeniem mają zastosowanie przepisy ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
18. Szczegółowe informacje dotyczące niniejszego konkursu udzielane są w Referacie Oświaty, Kultury, Sportu i Promocji Urzędu Gminy Chrząstowice, ul. Dworcowa 38, tel. 77 4110417, mail: .
19. Ogłoszenie o konkursie zamieszczono w Biuletynie Informacji Publicznej, w zakładce „Konkursy ofert”, na stronie internetowej www.chrzastowice.pl w zakładce „Gmina” – „Organizacje pozarządowe”, a także na tablicy informacyjnej w Urzędzie Gminy Chrząstowice.
VII. Informacja o zrealizowanych zadaniach publicznych tego samego rodzaju w poprzednim roku:
- Towarzystwo Społeczno - Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim, ul. M. Konopnickiej 6, 45-004 Opole – „Podtrzymywanie tradycji i tożsamości narodowej niemieckiej w Gminie Chrząstowice” - 30 000,00 zł.
Chrząstowice, 2 stycznia 2025 r.
Wójt Gminy Chrząstowice
Florian Ciecior
Zarządzenie 121.2025.pdf (372,63KB)
oferta realizacji zadania publicznego-1.pdf (134,89KB)
oferta realizacji zadania publicznego3.docx (34,49KB)
Karta oceny merytorycznej NOWA.doc (56,00KB)
Karta oceny formalnej.doc (42,50KB)