Wyróżnieni w rankingu Eko Gmina 2026!
29 maja odbyła się uroczysta gala konkursu Eko Gmina 2026 podczas której wyróżniono samorządy realizujące najbardziej wartościowe działania na rzecz ochrony środowiska, efektywności energetycznej oraz zrównoważonego rozwoju. Laureatów wyłoniono na podstawie obiektywnych danych zebranych przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu .
Statuetki przyznano w czterech precyzyjnych kategoriach, każda z nich skupiała się na innych aspektach:
1. Eko-Edukator Roku - kategoria doceniająca najlepsze kampanie edukacyjne skierowane do dzieci i młodzieży, a także dużą inicjatywę oraz zaangażowanie środków własnych samorządów.
2. Zielona Inwestycja Roku - nagroda zarezerwowana dla projektów o największym mierzalnym wpływie na poprawę stanu środowiska w danym powiecie.
3. Energetyczny Wizjoner - tytuł dla liderów, którzy w 2025 roku zrealizowali największe i najbardziej kompleksowe instalacje Odnawialnych Źródeł Energii na obiektach użyteczności publicznej.
4. Gmina Czystego Powietrza - to obiektywne zestawienie gmin na podstawie liczby złożonych i rozliczonych wniosków w ogólnopolskim „Programie Czyste Powietrze”. Z uwagi na różną wielkość ośrodków, rywalizację podzielono na dwie podkategorie.
Miło nam poinformować, że Gmina Chrząstowice została nagrodzona w kategorii „Zielona Inwestycja Roku” za montaż kaskady nowoczesnych pomp ciepła (glikol-woda) w Urzędzie Gminy oraz pełną modernizację technologiczną infrastruktury uzdatniania wody!
To dla nas bardzo ważne wyróżnienie i potwierdzenie, że obrany kierunek działań jest właściwy.
Dziękujemy wszystkim, którzy mieli swój udział w realizacji tych inwestycji - to nasz wspólny sukces, z którego możemy być dumni.
Dziękujemy za to wyróżnienie i gratulujemy wszystkim laureatom!
fot. własne, Nowa Trybuna Opolska NTO
Gala Eko Gmina 2026